Aktualności
STUDENCI PWSZ W "ŻYWEJ BIBLIOTECE"

17 marca 2011r. studenci PWSZ  uczestniczyli w ogólnopolskim projekcie pn.Żywa Biblioteka”. Jest  to akcja mająca na celu walkę z dyskryminacją i stereotypami, została zorganizowana w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej w Koszalinie.

Dniem wieńczącym program był 17 marca, kiedy odbywały się spotkania z „Żywymi Książkami”.  Studenci PWSZ, którzy chcieli  „wypożyczyć” taką „żywą książkę”, musieli poprzez prawidłowe wypełnienie rewersu, zapisać się na rozmowę z osobą reprezentującą dyskryminowaną mniejszość. O swoim, często niełatwym, życiu opowiadali: ateistka, były pensjonariusz zakładu karnego, feministka, gej, lesbijka, niepełnosprawny, osoba ciemnoskóra, osoba niesłysząca, osoba pochodzenia żydowskiego, osoba starsza, Ukrainiec i weganin. Cztery pierwsze tytuły cieszyły się szczególnym zainteresowanie „czytelników” – studentów PWSZ. Oprócz spotkań z „Żywymi Książkami” w bibliotece odbywały się również projekcje filmów, warsztaty antydyskryminacyjne, wykład o prawach człowieka oraz spotkanie z urodzonym w Nigerii, a mieszkającym w Koszalinie podróżnikiem Iykiem Nnaką, który promował swoją książkę „Black Factor”.

Czekając na rozmowę z wybranym „żywym tytułem” można było przyjrzeć się wystawie plakatów "Przeciwdziałaj dyskryminacji - to nie jest trudne" i obejrzeć filmy: "Niebieskoocy", "Delikatnie nas zabijają" czy "Maska twardziela".

Mamy nadzieję, że tego typu projekt zorganizowany w Koszalinie będzie kontynuowany w następnych latach, bo przecież należy otworzyć się na ludzi i akceptować ich odmienność.

 

Więcej informacji nt. akcji Żywa Biblioteka znajduje się na stronie Koszalińskiej Biblioteki Publicznej w Koszalinie:

http://www.biblioteka.koszalin.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=4159&Itemid=1

Zdjecia 

           

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie
ul. Leśna 1, 75-582 Koszalin
tel. 94 342 67 66 / fax 94 341 65 86
e-mail: pwsz-koszalin@wp.pl
www.pwsz-koszalin.pl

Dom Studenta - 94 343-33-06