Erasmus + - Incoming

      

W dniach  4–7.10.2016 roku  w naszej Uczelni w ramach rewizyty PROGRAMU  ERASMUS+ przebywał  wykładowca,  absolwent pielęgniarstwa psychiatrycznego i  doktor filozofii  Henk Vandaele z Katholieke Hogeschool Vives, Katholieke Universiteit Leuven z Belgii. 

Profesor  Henk Vandaele wygłosił wykład inauguracyjny pn."Filozofia, religia i eutanazja w oparciu o doświadczenia  flamandzkich domów opieki". Podczas swojej wizyty nasz gość zwiedził uczelnię, przeprowadził wykłady  dla wykładowców i studentów kierunku pielęgniarstwa.

Dr Vandaele  wziął też aktywny udział w debacie pn. „Filozofia, religia, eutanazja” podczas której wraz z ks. bp Krzysztofem Zadarko, psychologiem klinicznym dr Izabelą Grudzień-Pilarczyk dyskutowali nt. eutanazji.  Gość  podzielił się z uczestnikami spotkania doświadczeniem funkcjonowania eutanazji w Belgii, gdzie jest zalegalizowana. Jak stwierdził przypadki eutanazji stanowią do 6 proc. wszystkich zgonów. Przyznał, że eutanazja powinna być dostępna jako możliwość wyboru jedynie za zgodą samego pacjenta. Kategorycznie odrzucił możliwość decydowania o wszczęciu takiej procedury bez wyraźnej woli człowieka chorego. Debata cieszyła się dużym zainteresowaniem, co potwierdziła wysoka frekwencja i dyskusja na sali. 

            W programie pobytu znalazło się również spotkanie z władzami koszalińskiego Szpitala Wojewódzkiego oraz  zwiedzanie lecznicy. Gość z Belgii  zwiedził Koszalin oraz Kołobrzeg. 

            


W dniach  9–12 maja 2016 roku  w naszej Uczelni w ramach PROGRAMU  ERASMUS+ przebywały dwie wykładowczynie  z Ewangelickiej Szkoły Wyższej z Norymbergii (Niemcy).  P. prof. Marion Schüssler i p. prof. Helene Ignatzi prowadziły wykłady i warsztaty dla studentów kierunku pielęgniarstwo oraz wzięły aktywny udział w uroczystych obchodach Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki. W programie pobytu znalazło się również spotkanie w Radiu Koszalin, gdzie  prof. Helene Ignatzi udzieliła wywiadu dotyczącego prowadzonych przez nią badań naukowych oraz podzieliła się swą ulubioną piosenką na potrzeby cotygodniowego programu radiowego „Przystanek kultura – jest taka piosenka”.  Goście z Norymbergi znaleźli również czas na spacer śladami historii Koszalina, spotkanie z ks. Januszem Staszczakiem – proboszczem Parafii Ewangelicko-Augsburskej Jezusa Dobrego Pasterza w Koszalinie oraz wycieczkę nad Bałtyk.

        


Wizyta wykładowców z Niemiec w ramach programu  Erasmus+

 

Skan  GK24.pl  - informacja o wizycie wykładowców z Niemiec
 

 

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie
ul. Leśna 1, 75-582 Koszalin
tel. 94 342 67 66 / fax 94 341 65 86
e-mail: pwsz-koszalin@wp.pl
www.pwsz-koszalin.pl

Dom Studenta - 94 343-33-06