Wszechnica

Założeniem Wszechnicy jest organizowanie cyklicznych otwartych dyskusji
z udziałem znanych osobistości ze świata polityki i kultury, w najbliższym czasie planowane są spotkania  m.in. z: Leonem Kieresem, Janem Miodkiem, Aloszą Awdiejew, Robertem Makłowiczem, nie zabraknie też spotkań poświęconych ziemi koszalińskiej.
Pomysłodawcą utworzenia Wszechnicy Kulturalnej jest założyciel i prorektor PWSZ dr Jan Kuriata. Wszechnica jest dodatkową ofertą kulturalną dla studentów PWSZ i mieszkańców  Koszalina.


INAUGURACJA WSZECHNICY

22 marca 2010r. w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej w Koszalinie odbyła się uroczysta inauguracja  Wszechnicy PWSZ.  Wykład inauguracyjny pn.
"21 postulatów. Zabytek UNESCO - pamięć świata" wygłosił autor tablic poseł
Arkadiusz  Rybicki, absolwent studiów historycznych Uniwersytetu Gdańskiego, od połowy lat 70-tych związany z opozycją demokratyczną (Ruch Młodej Polski). W sierpniu 1980r. pomagał strajkującym robotnikom w Stoczni Gdańskiej, wtedy też, wspólnie z M. Grzywaczewskim, spisał na drzwiach 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. W roku 2003 tablica została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO "Pamięć świata". 
A. Rybicki był bliskim współpracownikiem b.prezydenta RP Lecha Wałęsy, pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 1999-2001. Poseł na Sejm RP V i VI kadencji. Zginął tragicznie w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.


WSZECHNICA PO RAZ DRUGI

W dniu 7 czerwca 2010r. odbył się drugi wykład w ramach Wszechnicy PWSZ w Koszalinie. Gościem naszej Uczelni był wybitny uczony, prawnik, członek polskich i zagranicznych towarzystw naukowych, prof. dr hab. Leon Kieres, senator RP, przewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych. W latach 2000-2005 prof. L. Kieres był prezesem Instytutu Pamięci Narodowej. Nasz Gość przedstawił nam wykład o 20 latach istnienia samorządu w Polsce. Prof. L. Kieres, obok prof. prof. Kuleszy, Regulskiego i Stępnia, był współautorem ustawy o samorządzie terytorialnym. Wykład zgromadził studentów PWSZ, licealistów koszalińskich (wraz z dyrektorem I LO im. St. Dubois mgr Rafałem Janusem) oraz radnych koszalińskiej Rady Miejskiej z zastępcą Przewodniczącego RM w Koszalinie – dr. E. Żuberem. Po wykładzie prof. L.Kieres udzielał odpowiedzi na pytania rozwijając wątki swojego wykładu, m.in. o roli i znaczeniu powiatów w strukturze samorządowej. Odmówił zdecydowania wypowiadania się o IPN, którego był prezesem przez 5 lat. Podkreślił, że do roku 1966 mieszkał w Koszalinie, tutaj ukończył I LO im. ST. Dubois, tutaj mieszka jego 91 letnia Mama.


WSZECHNICA PO RAZ TRZECI

20.10.2015r. w  Koszalińskiej Bibliotece Publicznej gościł  Marek Bieńczyk.  Spotkanie było współorganizowane w ramach współpracy PWSZ z KBP i spotkań Wszechnicy  PWSZ.  Autor promował swoją ostatnią książkę pt. „Jabłko Olgi, stopy Dawida".

Marek Bieńczyk to polski pisarz, historyk literatury, eseista, tłumacz z języka francuskiego. Autor takich pozycji, jak :  "Szybko i szybciej – eseje o pośpiechu w kulturze", „ Czarny człowiek. Krasiński wobec śmierci", „Melancholia. O tych co nigdy nie odnajdą straty ", „Przeźroczystość" oraz - nominowanej do Nagrody Literackiej Nike 2003- książki pt. „Oczy Dürera”. O melancholii romantycznej".
W roku 2012 Marek Bieńczyk został laureatem Nagrody Literackiej Nike za zbiór esejów  "Książka twarzy".

Podczas spotkania można było nabyć „Jabłko Olgi , stopy Dawida" z dedykacją autora.  

   

 

 

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie
ul. Leśna 1, 75-582 Koszalin
tel. 94 342 67 66 / fax 94 341 65 86
e-mail: pwsz-koszalin@wp.pl
www.pwsz-koszalin.pl

Dom Studenta - 94 343-33-06