Aktualności
REWIZYTA W RAMACH PROGRAMU ERASMUS

W dniach  4–7.10.2016 roku  w naszej Uczelni w ramach rewizyty PROGRAMU  ERASMUS+ przebywał  wykładowca,  absolwent pielęgniarstwa psychiatrycznego i  doktor filozofii  Henk Vandaele z Katholieke Hogeschool Vives, Katholieke Universiteit Leuven z Belgii. 

Profesor  Henk Vandaele wygłosił wykład inauguracyjny pn."Filozofia, religia i eutanazja w oparciu o doświadczenia  flamandzkich domów opieki". Podczas swojej wizyty nasz gość zwiedził uczelnię, przeprowadził wykłady  dla wykładowców i studentów kierunku pielęgniarstwa.

Dr Vandaele  wziął też aktywny udział w debacie pn. „Filozofia, religia, eutanazja” podczas której wraz z ks. bp Krzysztofem Zadarko, psychologiem klinicznym dr Izabelą Grudzień-Pilarczyk dyskutowali nt. eutanazji.  Gość  podzielił się z uczestnikami spotkania doświadczeniem funkcjonowania eutanazji w Belgii, gdzie jest zalegalizowana. Jak stwierdził przypadki eutanazji stanowią do 6 proc. wszystkich zgonów. Przyznał, że eutanazja powinna być dostępna jako możliwość wyboru jedynie za zgodą samego pacjenta. Kategorycznie odrzucił możliwość decydowania o wszczęciu takiej procedury bez wyraźnej woli człowieka chorego. Debata cieszyła się dużym zainteresowaniem, co potwierdziła wysoka frekwencja i dyskusja na sali. 

            W programie pobytu znalazło się również spotkanie z władzami koszalińskiego Szpitala Wojewódzkiego oraz  zwiedzanie lecznicy. Gość z Belgii  zwiedził Koszalin oraz Kołobrzeg. 

            

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie
ul. Leśna 1, 75-582 Koszalin
tel. 94 342 67 66 / fax 94 341 65 86
e-mail: pwsz-koszalin@wp.pl
www.pwsz-koszalin.pl

Dom Studenta - 94 343-33-06